VIRTUS-yleisurheilun EM-kilpailut

Svensk Friidrott, Uppsala Kommun, Uppsala IF Athletics & VIRTUS Europe järjestävät VIRTUS-yleisurheilun EM-kilpailut, 13.–15. kesäkuuta 2024 Uppsalassa, Ruotsissa. Kisoissa nähdään Suomesta 8 yleisurheilijan joukkue, jossa on mukana myös naisia ensimmäistä kertaa 20 vuoteen.

 

SUOMEN JOUKKUE
 

  • Aleksi Hyvärinen (II1), Kouvola: 7-ottelu
  • Samuel Jalo (II2), 100 m, Huittinen: 200 m & pituus
  • Roosa Kukkumäki (II2), Kankaanpää: 100 m, keihäs & kuula
  • Veera Luhtanen (II2), Jalasjärvi: 100 m, keihäs & kuula
  • Eliel Nikkola (II2), 100 m, Tampere: pituus, kuula & kolmiottelu
  • Juho Oksman (II2), 100 m, Kotka: 200 m & pituus
  • Nea Tilli (II1), Janakkala: kuula & kiekko
  • Jani Tissari (II1), Hankasalmi: kiekko & keihäs
     

SUOMALAISTEN KILPAILUAIKATAULU
 

TORSTAI 13.6.
 

Klo 15.30 M Keihäs, II1

  • Jani Tissari, FIN

Klo 16.15 N 100 m alkuerät, II2

  • Roosa Kukkumäki, FIN
  • Veera Luhtanen, FIN

Klo 16.25 M 100 m alkuerät, II2

  • Samuel Jalo, FIN
  • Eliel Nikkola, FIN
  • Juho Oksman, FIN

Klo 17.15 N 100 m finaali, II2

Klo 17.20 M 100 m finaali, II2

 

PERJANTAI 14.6.


Klo 15.20 N Kiekko, II1

  • Nea Tilli, FIN

Klo 15.20 M Pituus, II2

  • Samuel Jalo, FIN
  • Eliel Nikkola, FIN
  • Juho Oksman, FIN

Klo 15.35 M 7-ottelu, II1, 110 m aidat

  • Aleksi Hyvärinen, FIN

Klo 15.50 M Kolmiottelu, M, II2, 100 m

  • Eliel Nikkola, FIN

Klo 17.00 M 7-ottelu, II1, pituus

  • Aleksi Hyvärinen, FIN

Klo 17.05 M Kolmiottelu, II2, pituus

  • Eliel Nikkola, FIN

Klo 17.20 M 200 m alkuerät, II2

  • Samuel Jalo, FIN
  • Juho Oksman, FIN

Klo 18.20 M Kiekko, II1 (2 kg)

  • Jani Tissari, FIN

Klo 18.30 M 7-ottelu, II1, kuula

  • Aleksi Hyvärinen, FIN

Klo 18.45 N Keihäs, II2

  • Roosa Kukkumäki, FIN
  • Veera Luhtanen, FIN

Klo 19.00 M Kolmiottelu, II2, kuula

  • Eliel Nikkola, FIN

Klo 19.35 M 7-ottelu, II1, 200 m

  • Aleksi Hyvärinen, FIN


LAUANTAI 15.6.

Klo 15.10 N Kuula, II1

  • Nea Tilli, FIN

Klo 15.20 M 7-ottelu, II1, pituus

  • Aleksi Hyvärinen, FIN

Klo 16.30 M Kuula, II2

  • Eliel Nikkola, FIN

Klo 16.45 M 7-ottelu, II1, keihäs

  • Aleksi Hyvärinen, FIN

Klo 17.35 N Kuula, II2

  • Roosa Kukkumäki, FIN
  • Veera Luhtanen, FIN

Klo 18.30 M 200 m finaali

Klo 19.45 M 7-ottelu, II1, 1500 m

  • Aleksi Hyvärinen, FIN
     


Katso kaikki aikataulut ja seuraa tuloksia viralliselta kisasivustolta

 

Lue lisää:

VIRTUS-järjestön yleisurheilun EM-kilpailuissa mukana kehitysvammaisia naisyleisurheilijoita Suomesta ensimmäistä kertaa 20 vuoteen

 

Tutustu kehitysvammaisten urheiluun